DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 19.06.2011 21:31:08 

MANDYLION

Články

 

 

Chovatelská etiketa, etika chovu, nebo stačí jen etiketa, jako taková?????

Vážení, dovolte mi krátké zamyšlení. Žijeme v hektické době,  kdy se ženeme za informacemi,  za prací,  za novými vymoženostmi doby, kdy zařizujeme, budujeme, přestavujeme, půjčujeme....a běháme v pomyslném kolotoči jako veverka za neustálým "MUSÍM...ještě tohle  a taky tamto..." a jaksi nám uniká to podstatné a důležité, život protéká mezi prsty a my se ani nezastavíme a nezamyslíme. Mě k tomuto zamyšlení přivedlo několik ne zrovna příjemných okolností. Vždy se musí stát něco hodně bolestivé , aby se člověk zastavil, zvolnil a zamyslel se. Co je důležité, co má ještě cenu a co již ne? Já se narodila s takovým postižením, kterému se říká kynologie. Je to virus,který mě musel zasáhnout ještě před narozením a já se mu zcela oddala. Psi se stali smyslem mého života a já jim podřídila absolutně vše. Člověk se vzdělává, studuje, čím déle se v oboru pohybuje, tím více má pocit, že by měl vědět....je to začarovaný kruh, ze kterého není úniku. Kynologie je koníčkem, kterému se může člověk věnovat i na profesionální úrovni. Naprosto by postačilo, kdyby si lidé, kteří se tomuto oboru pohybují, zachovali určitou úroveň. Co se v poseldních měsících a letech děje , je nepochopitelné a přinejmenším zvrácené. Množí se podvody, čelíme pomluvám a závisti a nejrůznějším kalkulům a intrikám....z chovu psů se stává pouze byznys. U fen by stačilo, kdyby měli místo pohlavních orgánů tiskárnu a "chovatel"  by byl spokojen. Občas se poněkud stydím, když mi někdo říká paní chovatelko...mám chuť říct, já nejsem chovatel, já mám psy fakt ráda. Vážení a milí, pomluvy sice bolí, člověk nemá zbraň, kterou jim lze čelit, takže kdokoliv se k těmto taktikám ubírá, nejspíš má "svůj důvod" a léčí si své pošramocené ego. Žijeme v době, kdy se beztrestně plive a osočuje, kdy se psům vymýšlí vady, které nejsou...Kdy se předávají "zaručené informace"....hlavně, když prodám...je mi z toho smutno, nicméně mě to nepřinutí k tomu, abych změnila svůj přístup a zřídila si tu psí fabriku.Bohužel...vím, že jsem v poslední době za blázna a jak se říká u nás "MARNOST?MARNOST A ZASE MARNOST",ale jinak než srdcem psy opravdu chovat neumím .

                             

Výběr krycího psa

            Odchov štěňat začíná vlastně ještě spoustu týdnů před jejich příchodem na svět. Prvním krokem je výběr kvalitního „ženicha“ pro naši fenku. Je několik základních kritérií, kterými se každý chovatel musí řídit. Upozorňuji, že jejich následné seřazení nebude vysloveně podle stupně důležitosti, poněvadž jednotlivá hlediska společně souvisí a nelze jedno nadřazovat druhému bez ohledu na ostatní… :-) (nesnažte se proboha pochopit moje myšlenkové pochody :-)

Ad1) typ a linie – u každého plemene a zvířete je po letech cílevědomé chovatelské práce vytvořeno několik velmi kvalitních mateřských kmenů a chovných linií. Jsou prostě typy, které se k sobě vyloženě  hodí a mají tu správnou genetickou výbavu a je vcelku rozumné zachovat to, co je dobré a využít kvalitního základu, nekrýt „za rohem“, ale prvně se zkusit zamyslet, občas může člověk i na něco přijít. A odborná literatura nám může taky pomoci, takže radím, lidé čtěte!!! :-)

Ad2) povaha – tady apeluji ještě jednou a hlasitě!!!POVAHA! Parson je teriér a nesnažme se z něj udělat plyšového miláčka, který bude oddaně plnit naše tajná přání a očekávat věcí příštích…Je to pracovní plemeno, tudíž pes vytrvalý, cílevědomý, samostatně uvažující, odvážný a velmi temperamentní a vytrvalý. Mějme to prosím na zřeteli a pamatujme na to, že i povahové rysy a vlohy jsou dědičné.

Ad3) zdraví – tady už pomalu křičím…ZDRAVÍ, ZDRAVÍ a ještě jednou zdraví. Važme si toho, že máme zatím relativně zdravé plemeno a podle toho k tomu přistupujme. Tudíž než nakryju, chci vidět zdravotní testy vybraného jedince, a protože jsem skromná, musí být negativní. V lásce neexistují kompromisy :-).Zvíře je buď zdravé, nebo ne. Neexistuje tak trochu zdravý, nebo jen trochu nemocný. Když praskne sklenička, tak teče…Přistupujme k naší lásce, ke kynologii, s úctou, láskou a pečujme o ni. Hýčkejme si ji, ať se nemusíme červenat, když se řekne slovo pejskař.

Ad4) exteriér, popřípadě výstavní ocenění – exteriér je a není důležitý…Tak je, nebo není? Jistěže je, pes musí odpovídat standardu daného plemene, nesmí vykazovat žádné zásadní a závažné odchylky. Především se nám daný jedinec musí líbit, to je takové prvořadé a nepsané pravidlo, musí nám padnout do oka. Tituly jsou jistě příjemné, v rodokmenu to dobře vypadá, když rodiče našich štěňátek mají hustě popsanou kolonku s výstavními oceněními a nejrůznějšími šampionáty. Je to hezké a příjemné, ale není to nezbytně nutné. Není vždy záruka, že je to The BEST. Pozor na to, Miss ČR také nemusí být právě nejvhodnější partnerkou Vašeho syna, nechci tu znevažovat královny krása, je to jen pokus o přirovnání, daní jedinci se k sobě musí hodit.A jestli má pejsek o jeden tmavý flek víc, není rozhodně na závadu. Důležitá je tělesná stavba, kvalita srsti, popřípadě druh osrstění, který preferujeme.

Ad5) výhled do budoucnosti – mám tip, kým nakryjeme, co bude dál? Co můžu očekávat, že se narodí? Po výběru spojení a znalosti předků obou rodičů si každý chovatel udělá obrázek, co z daného spojení vyjde. Ale to ještě není všechno, musíme myslet také trochu na to, že vytváříme genetickou základnu a nesmí dojít k tomu, že budeme v chovu používat jednoho dva plemeníky…Cesta do pekel. Za pár let zjistíme, že najednou máme pěkná zvířata, ale všichni jsou jedna rodina. Bacha na to, přemýšlejme, kombinujme a nebuďme líní.Takže než nakryjeme naši fenečku, je toho opravdu docela dost, nač je třeba brát zřetel a výběr rozhodně nemůže být nahodilý.

 

Chov obecně a následují pokračovatelé našeho chovu

Březost  

 Období březosti je časem čekání a velkých příprav a zároveň obdobím , kdy máme možnost ovlivnit potomky, kteří se právě vyvíjí. Rozhodně to neznamená, že ihned po nakrytí zavřeme fenku do klece, aby ji "neofouklo", aby neskákala a nedejbože se nerozběhla. Platí pravidlo, že méně znamená více.

Jelikož jsme nakryli ve správném termínu a fenka je zdravá ( jsme zodpovědní, takže nekryjeme nekvalitní a nemocná zvířata), očekáváme narození v termínu, Parsoni jsou vychovaní a přestože jsou temperamentní, březost berou rozumě a nerodí nijak unáhleně a dříve, tudíž si vypočítáme datum porodu, tj. 60. - 62. den od prvního krytí.

V první polovině březosti se k fence chováme naprosto stejně, nejsou žádoucí žádné zvláštní úlevy a rozhodně fenu nepřekrmujeme a nepřidáváme vitamínové a minerální preparáty. Fenka je "pouze " březí, není nemocná. Březost je fyziologický stav, nejedná se o závažné onemocnění :-) Píši to proto, že spousta majitelů má tendence své " nastávající mamince" přilepšit a neuvědomuje si, že jí i štěňátkům svým způsobem ubližuje. Za prvé může velmi ztížit porod v důsledku obrovských štěňat - a to je to menší zlo- a za druhé může vážně poškodit vyvíjející se plody v důsledku předávkování vitamíny. Takže jak již jsem uvedla, všeho s mírou.

V druhé polovině březosti začneme postupně snižovat fyzickou aktivitu, takže rozhodně přerušíme výcvik a popřípadě aktivní lovecké využití a omezíme pohyb pouze na běžné vycházky, popřípadě plavání ( pokud je březí v létě a není vodní tok plný sinic či jiných potvůrek). Nyní se již nad krmivem musíme trošku zamyslet a doporučuji konzultaci s lékařem, pokud již nemáme bohaté zkušenosti a oblast výživy není naším koníčkem. Já jsem této problematice doslova propadla a musím říct, že je to věda a po zkušenostech mohu říct, je to věda a je úžasné, kolik věcí mohu jako chovatel ovlivnit a jak kvalitní krmivo a péče mě odmění tím nejkrásnějším, zdravými a spokojenými štěňátky, pochopitelně i dospěláky.


POROD A ODCHOV

mohou mít poporodní eklampsii, takže pokud se objeví třes, popřípadě křeče, neotálet a ihned vyhledat lékaře. Je to malé plemeno a určité procento populace tato "nemoc" postihuje. Někdy jako prevenci doporučuji po porodu nižší dávku calcia, ale znovu opakuji, raději konzultujte tyto kroky s lékařem.

Porod jsme úspěšně zvládli a nastává sladké období, období odchovu.     

Porod je vlastně zakončením období březosti. Nebudu zde podrobně rozvádět jednotlivé fáze porodu a vlastní anatomii, tu jistě každý chovatel má v malíčku a pokud ne, tak alou od počítače a studovat!!!!! :-)

Parson patří k plemenům " tvrdším", není to žádná bábovka a kdejaké píchnutí ho nevyvede z míry. Feny jiných plemen se mnohdy jakoby brání a odmítají spolupracovat a o snaze tlačit nebo se vůbec zapojit, o tom ani nemluvím. Naštěstí toto plemeno je veskrze zdravé a přirozené, proto i porod probíhá tak, jak má. Naše fenky tráví březost výhradně v maximálním komfortu doma a když se přiblíží den D, jsem ve střehu a spánek se jaksi nekoná, protože děvčata většinou rodí uprostřed noci, kdy tady nikdo nepobíhá a mají na to klid. Já jim do toho pochopitelně nezasahuji a jsem pouze v roli nezávislého pozorovatele a pomáhám pouze, když je třeba. Není vhodné fence porod řídit, i prvnička ví, co má dělat a zbytečným ohmatáváním a přenášením ji jen znervózníme. Navrhuji klidnou mysl a chladnou hlavu.Píšu si celý porod do knihy odchovů, každý vrh má svou. Časy narození a váhy a pak můžu sledovat jednotlivé odstupy a perfektně vím, kdy byly stahy, kdy se narodilo štěně či placenta a pokud jsou odstupy v normě, nemusím zmatkovat.

Až se narodí poslední, přemístím fenku z porodního pelíšku do čistého. Na štěňata jí nesahám, pouze je v rámci přesunu zvážím a ošetřím pupečníky, pokud je třeba. Váhy si zapíšu do knihy a postarám se o fenku, po porodu dostávají pít iontový nápoj a dostanou energeticky vydatnější stravu. Je důležité začít sledovat laktaci. Některé fenky                                                             

Odchov v Mandylionu 

Odchov probíhá v absolutním kontaktu s rodinou. Štěňátka jsou každodenně vážena a sleduji neustále jejich přírůstky a stav, potažmo laktaci feny. Odčervení probíhá ve 2-týdenních intervalech. Nejprve používám pastu Banminth nebo sirup Drontal Puppy.Do 4 týdnů jsou v pelíšku doma s matkou, poté se stěhují do odchovny, která je pochopitelně součástí domácnosti. Jelikož se mi poněkud příčí odchov v ohrádce - připadá mi to jako nedostatečný prostor pro vývoj psa - a na druhou stranu je naprosto nemožné odchovat navolno štěňátka v bytě, aniž bychom ho nezdevastovali, používám speciální místnost pouze pro odchov a úpravu našich Russellů. Naše odchovna je samozřejmě součástí domácnosti a štěňátka se nadále účastní veškerého dění. Již od 4 týdnů používáme jednorázové podložky, na kterých učím malé teriérky základům čistotnosti. Musím říct, že se nám docela daří a při odchodu do nových domovů již mají základy velice dobře založeny. Podle počasí začínají přibližně ve věku 4 - 5 týdnů chodit na menší průzkumy na zahradu, kde se postupně seznamují se zbytkem smečky a začíná období her, dovádění a učení. Intervaly venčení a řádění se řídí zralostí a vývojem daného vrhu. Každý je jiný a podle toho se i postupuje.

Podle velikosti vrhu a přírůstků se řídí i přikrmování. Zpravidla od 4. týdne začínáme přidávat speciální kaši pro štěňata, která obsahuje rýžové vločky, sušené mléko a rovněž velmi důležité Laktobacillus acidofillus, bakterie mléčného kvašení, které usnadňují zažívání a pomáhají při přechodu z pouze mléčné výživy na stravu tuhou. Přibližně po týdnu nahrazuji jedno krmení masem. Buď vaříme a nebo používám hotové konzervy pro "prcky".Nejlepší se mi jeví animonda, ta je u nás velkým hitem. Během dalšího týdne se pomalu vyřazuje kaše, kterou nahradí nejdřív máčené granule a vždy mají i možnost volby, suché krmivo pro štěňata malých plemen.

Odchovu věnuji veškerou péči a úsilí, neboť právě u chovatele se začíná "popisovat ten čistý list" , který si každý prcek přinese na svět.

 

                              

Naši potomci

Z naší stanice "vzešlo" 7 vrhů Parsonů a musíme se pochválit, povedli se. :-) Jsme na všechny naše potomky velmi pyšní a rovněž chci poděkovat jejich páníčkům, že se jim tak zodpovědně věnují a pracují s nimi.Velikou radost nám dělají samozřejmě všichni.

 

 

VRH "A"

Ajša Mandylion, po lovecké stránce jednoznačně vede, je pracant tělem i duší a se svým páníčkem mají složeny veškeré lovecké zkoušky včetně speciálních vodních prací - BOMBA a paráda, Ajšo, jsi šikulka. Ajša je od 23.9.2007 fenka s všestrannou loveckou upotřebitelností! Majitelům k úspěšným všestranným zkouškám srdečně gratulujeme. 

 

 

 

 

 

Athos - ten nám zase dělá radost na výstavách, kde sbírá jeden titul za druhým. Je to náš švihák a krasavec.

 

 

 

 

Adélka nám dobře prospívá v Německu, kde pracuje jak ďas a má už také spoustu pracovních zkoušek za sebou

  

VRH "B" Z béček také nezůstávají pozadu.

 Bora (na fotečkách) s Beou se činí na poli agility a dokazují všem, že to Parsonům jde.

Borinko, GRATULUJEME k úspěšné kvalifikaci na mistrovství Evropy v Itálii 2007!!!

Jsme na tebe tááááááááááááááááááákhle pyšní.

 

Barney loví v německých hvozdech a jde ve šlépějích otce i dědů...Beckie rovněž nezahálí a s páníčkem úspěšně skládají lovecké zkoušky.
 

Céčka - zase šikulky, Claudius, řečený Ygo, vymetá výstavy a má solidní sbírku pohárů, nezahálí, co se práce týče a zvládá hned několik odvětví najednou. Coursing, lovecký výcvik..V Šárce a Tomášovi našel ty správné parťáky.

 
 

No a Déčka...To byl rovněž povedený vrh, ze kterého vzešla velmi krásná zvířata. I přes jejich mládí je za nimi vidět kus práce. Děvčata Delfi s Dickie jsou chovné a starostlivé maminky.

Dougles už dokázal na klubové výstavě 2006 sklidit obrovský úspěch, když v tak velké konkurenci vyhrál. Dino rovněž nezahálí a připravuje se na poli pracovním.

 pro zvětšení klikni na obrázek

Z Éček zmíním Edith, která má fantastickou rodinu a užívá si své nádherné štěňátkovské období v Praze.

 

Výběru pánečků našich odchovů věnujeme maximální péči. Vzhledem k tomu, že nám na tomto plemeni opravdu záleží, k výběru nových majitelů našich štěňátek přistupujeme s maximální pečlivostí a obezřetností a snažíme se vybrat pro každého majitele psa "na míru", aby si náležitě rozuměli a byli spokojení jak pejsek, tak nový páníček. Rozhodně se nepovažujeme za nějakou továrnu na psi a na splnění něčích snů. Chovatelství je spíš řehole a rozhodně u nás nemá šanci uspět někdo, kdo si chce koupit hračku. Pes je živý tvor, je to bytost, která si zaslouží naši lásku a obdiv. Není to náš pohunek a hromosvod emocí a citových výlevů, je to spíš přítel a parťák do nepohody. Navíc Russell je plemeno temperamentní, proto chladná mysl a rozvaha před tak velkým rozhodnutím - pořídit si ho, je velmi na místě.